Thursday, October 6, 2011

Steve Jobs: How to live before you die


Steve Jobs gave a commencement speech at Stanford in 2005. I've listened to this inspirational speech long ago. And today, in honor of him, I wanted to share the most memorable quotes:

"Death is the destination we all share... Death is very likely the best invention of life...It clears out the old to make way for the new...Right now the new is you, but someday not too long from now, you will gradually become the old and be cleared away. Sorry to be so dramatic, but it is quite true."

"Your time is limited, so don't waste it living someone else's life. Don't be trapped by dogma — which is living with the results of other people's thinking. Don't let the noise of others' opinions drown out your own inner voice. And most important, have the courage to follow your heart and intuition. They somehow already know what you truly want to become. Everything else is secondary."

STAY HUNGRY! STAY FOOLISH!

***

Steve Jobs 2005 yılında Stanford'da mezuniyet töreninde konuşma yapmıştı. Bu ilham verici konuşmayı çok önceden dinlemiştim. Ve bugün anısına, sizinle en akılda kalan kısımlarını paylaşmak istedim.

"Ölüm hepimizin varış noktası... Ölüm hayatın en önemli icadı... Eskiyi, yeniye yol açmak için temizleyen... Şu anda yeni sizsiniz, ama çok uzak değil, birgün, gittikçe yaşlanacak, eski olacak ve yolu açacaksınız. Dramatik olduğum için üzgnüm ama gerçek olan bu."

"Zamanınız sınırlı, başkasının hayatını yaşamak için harcamayın. Başkalarının ne düşündüğüne göre yaşama dogması tuzağına yakalanmayın. Başkalarının görüşlerinin sesi sizin iç sesinizi bastırmasın. Ve en önemlisi kalbinizi ve sezgilerinizi dinlemek için cesaretiniz olsun. Bir şekilde, onlar sizin gerçekten ne olmak istediğinizi biliyor. Diğer herşey ikinci planda.."

"AÇ KALIN! ÇILGIN OLUN"

No comments:

Post a Comment