Monday, October 3, 2011

A Good Long DayDiesel Vest/yelek, Park Bravo shorts/şort, Michael Kors sandals/sandalet

On Saturday, we were at Manhattan Beach to meet good friends. After our lunch, we wandered around and took off to Montrose for Oktoberfest :) Homer Simpson would say "Mmmmm beeeeer, my one weakness" ;)

I was so sure that I would get the big prize for my kids by shooting that damn star. You know what, I, my sister, and my brother are all very-well trained by our father. I got almost all, but just not all :( What would you expect, that night was beer night, I was lucky to hold the rifle still at least :P

I love my pitcher pendant. My dad's gift. And my belt is on my wrist this time :)

***
Cumartesi günü Manhattan Beach'e güzel arkadaşlarımızla buluşmaya gittik. Öğle yemeğimizden sonra biraz dolandık ve Montrose'daki Oktoberfest için ayrıldık. Homer Simpson bu durumda şöyle derdi: "Mmm biraaa, tek zaafım" ;)

O kadar emindim ki o yıldızı yerle bir edip büyük ödülü çocuklarım için kazanacağımdan. Biliyor musunuz ben ve kardeşlerim çok iyi eğitimliyiz bu konuda, hocamız babam. İnanın neredeyse hepsi yok olmuştu ama neredeyse :( Ne beklerdiniz ki? O gece bira gecesiydi, tüfeği o şekilde tutabildiğim için bile şanslıyım :P

Babacığımın hediyesi olan su testisi kolyemi çok seviyorum çok. Bileğimdeki de yine kemerim :)


6 comments:

 1. Kolyene bayıldım pelin aplajımm:)) sandaletlerinde şık ve rahat belli :))
  yonja ben :P

  ReplyDelete
 2. seems like a fun day... Bet you would have gotten the prize if it wasn't the oktoberfest :P I know cause I have witnessed your talent on a beautiful Sunday at the Bosphorus, remember that day ;)

  ReplyDelete
 3. hehe sen de ordaydin demi bebek?? ozledim simdi oralarda olmayi..

  ReplyDelete
 4. Cumartesi cok iyi oldu Pelin'cim. Yakinda yine gorusmek uzere!

  ReplyDelete
 5. evet Ilkaycim :) nasildi yolculuk? iyi eglenceler Istanbul'da :)

  ReplyDelete