Monday, October 10, 2011

Anatolian Cultures and Food Festival

Atıl Kutoğlu t-shirt

Impressive! Very-well organized! I was very proud to show our rich culture with beautiful replicas to the world. I wore my crescent-star t-shirt by Atıl Kutoğlu for Fashion Targets Breast Cancer (FTBC), paired up with my beautiful aysedeniz silk pants. FTBC logo is on the bottom right side. By the way, aysedeniz is moving to a much bigger place and will be with you with more amazing designs.

We had a blast in the city of Mardin. Oh my, we watched the cook make çiğ köfte (steak tartare a la Turca ;) ), mouth watering process from the very beginning to the end along with live music. Yağmur wasn't really shy to ask for the 6th piece :D You can find detailed information about the festival here. I will write more about festival, traditional costumes.

***

Çok etkileyici! Özenle hazırlanmış! Zengin kültürümüzü güzel replikalarla dünyaya tanıtıyor olmak çok gurur vericiydi. Atıl Kutoğlu'nun Moda Meme Kanserine Karşı hareketi için tasarladığı Ay-yıldız tişörtümü, aysedeniz ipek pantolonumla birlikte giyindim. Moda Meme Kanserine Karşı logosu da sağ alt köşede. Bu arada, aysedeniz çok daha büyük bir yere geçiyor ve daha fazla muhteşem tasarımla sizlerle olacak.

Mardin'de çok eğlendik ;) Canlı müzik eşliğinde baştan sona ağzımız aka aka :) çiğ köfte yapılışını izledik. Yağmur 6'ncıyı isterken bile çekinmedi :D Festival hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Festival ve geleneksel kıyafetler hakkında yazmaya devam edeceğim.

aysedeniz silk pants/ipek pantolon, Rachel Roy sandals/sandalet

MAXX New York handbag/çanta
3 comments:

 1. Ben de fotoları bekliyordum, tshirt boyle gunler için birebir değil mi :) Haftasonunuz her zamanki gibi renkli geçmiş yine...

  ReplyDelete
 2. like your bohemian style!
  s

  ReplyDelete
 3. thanks Sofia, and I just visited your blog and loved it!

  ReplyDelete