Monday, May 25, 2009

Narrow Streets - Hidden Treasures

BEYOĞLU - Tünel


GALATA TOWER

Galata is known as SOHO of Istanbul. More Galata area posts coming up with GalataModa starting next Wednesday.

I found little yet fabulous boutiques last Saturday. ParisTexas is one of them, the owner gets the cutest dresses, jewellery, shoes, and bags from abroad and sells them in this tiniest store. But, I want you to check the image on the right to see the view one step out the store. On the way from Karaköy to Galata Tower.

***
Galata İstanbul'un SOHO'su olarak bilinir. Galata Meydanı ile ilgili yazılar gelecek hafta başlayacak olan GalataModa ile devam edecek.

Küçük ama harika butikler buldum geçtiğimiz Cumartesi günü. ParisTexas bunlardan biri. Sahibi yurtdışından getirdiği en güzel elbiseleri, mücevherleri, ayakkabı ve çantaları bu minicik mağazada çok güzel sunup satıyor. Resmin sağ tarafındaki, ayağınızı dışarı attığınızda görünen manzaraya dikkatinizi çekmek isterim. Karaköy'den Galata Kulesine çıkan yol üzerinde.


Adem&Havva is the second. Leather Ottoman style shoes, boots, bags, etc.

***
Adem&Havva ikincisi. Deri çarık şeklinde ayakkabı ve botlar...
And there was this recently opened boutique, selling all Turkish designer stuff. Fringe bags made the window display soo appealing.

***
Ve yeni açılmış olan bir başka butikte Türk tasarımcıların ürünleri satılıyor. Fringe çantaları ile süslenmiş vitrin çok cezbedici idi.

ÇUKURCUMA - Antique Shops


It was a real disappointment to learn that there is no "Masumiyet Müzesi" in reality :(

***
Masumiyet Müzesinin gerçekte olmadığını öğrenmek hayal kırıklığına uğrattı beni :(

2 comments: