Tuesday, September 20, 2011

Tribally with Red Hot Pants

Zara pants/pantalon, LAMB sandals/ayakkabı, Zara tribal print tshirt, Ralph Lauren sunglasses/güneş gözlüğü, Coach wristlet/el çantası


I bought these beautiful LAMB sandals for my sister-in-law's wedding last year and never wore it again :( That night, I had a very bad foot issue :P I am literally limping when I put them on. And as you can guess, this was only for photo shooting :) I love them, though.

***

Bu dünyalar güzeli LAMB ayakkabılarımı Burcu'nun düğünü için almıştım ve sonra hiç giyemedim :( O gece inanılmaz derecede acı çekmiştim :P Ne zaman giyinsem topallıyorum, alışamadım. Ve tahmin edeceğiniz gibi bu sefer de sadece fotoğraf çekmek içindi :) Yine de yine de çok seviyorum onları.


 


And at the end I had to change them. We were out to Tim Burton exhibit at LACMA. He is insane, sensitive, loving :)), so weird yet mysterious, and that I adore. We as a family are addicted to his movies. Going to write about some of his collections later.

About the tribal woman on my shirt: I love her, love her make-up, her jewellery, her turban. I love her eyes. Am I in love?? I feel like we become one when I wear it.

 ***

Sonunda tabii ki ayakkabıları değiştirmek zorunda kaldım. O gün LACMA'daki Tim Burton sergisine gittik. Çılgın, hassas, sevecen :)), çok tuhaf ama esrarengiz, işte bu.. Ailecek filmlerine bağımlıyız. Sergideki koleksiyonlar hakkında daha sonra yazacağım. 

Tişörtümdeki yerli kadın hakkında ise: çok seviyor, onun gibi hissetmek istiyorum. Makyajına, mücevherlerine, türbanına.. Gözlerine.. aşık mıyım nedir?? Bütün olduğumuzu hissediyorum üzerimdeyken. 
  
Michael Kors gold watch/saat, gold bangles/altın bilezikler

 

4 comments:

  1. saçlar gözlük pantalon ..sen. güzel :)

    ReplyDelete
  2. hehe tesekkur ederiiiim fistik ;)

    ReplyDelete
  3. Tişört süper çok tarz bişi ve sana çok yakışmış pelin aplam

    ReplyDelete