Tuesday, September 13, 2011

In Motion We Trust!

IRIS! Fantastic! Incredible!

Cirque du Soleil and a steampunk production?? Hurry, you have to see this work of art. Hollywood, Kodak Theateeer.. I still cannot believe that they've created such an amazing show, with unbelievable music.. and I cannot believe that they are making fun of Hollywood in the heart of Hollywood.. Not all the time, of course. It presents an imaginary journey through the evolution of cinema. A love affair with cinema..

They've spent $100 million for renovations to Kodak Theater :|

This was by far the best Cirque du Soleil show that I have seen so far. Even my 19-month-old enjoyed and clapped excitedly without blinking an eye till the end :) This was to celebrate my daughter's 6th birthday.

We were told that IRIS CD will not be on sale for a while, and takes at least a year :(

I hope everyone gets a chance to see it!

***

IRIS! Şahane! İnanılmaz!

Cirque du Soleil ve anarşik, fantastik, mekanik bir kurgu?? Çabuk olmalısınız, bu sanat eserini görmelisiniz! Hollywood, Kodak Tiyatrosuuu... Hala böyle büyüleyici bir şovu ve muhteşem müzikleri nasıl ortaya çıkardıklarını aklım almıyor.. ve Hollywood'un kalbinin attığı yerde Hollywood ile bir anlamda dalga geçebilmelerini.. Tüm gösteri boyunca değil tabi ki. Sinemanın gelişimine hayali bir yolculuk yaptırıyor izleyiciye. Sinema ile bir aşk hikayesi..

Bu gösteri için Kodak Tiyatrosu'nun restorasyonunda 100 milyon dolar harcanmış.

Bu zamana kadar izlediğim en güzel Cirque du Soleil performansı idi. 19 aylık oğlum bile gözünü kırpmadan heyecanla alkışlayarak sonuna kadar izledi :) Kızımın 6. doğumgünü için babasının sürpriziydi.

Yalnız en az bir yıl daha IRIS CD'sini alamayacakmışız :(

Umarım herkes bu gösteriyi izleme fırsatı bulur!
No comments:

Post a Comment