Saturday, March 28, 2009

Not Fashion - Vintage, Ece Sükan


That day when I was in Nişantaşı, I went to Ece Sükan's Vintage store. Ece Sükan is a former model, studied psychology in college, now vintage shop owner, stylist. She is very well known in the fashion world, you can find her photos in most of the blogs. I went there to meet her. I met her lovely mother instead and had a quick chat with her. Ece was not there :( Her mother, Serpil Sükan, is an actress and loves to collect vintage pieces. They actually started this business together. She was very kind to let me take her pictures :)

***
Nişantaşı'na gittiğim gün Ece Sükan Vintage mağazasına gittim. Ece Sükan bir dönem modellik yaptı, şimdi ise vintage mağaza sahibi ve stilist, psikoloji okuduğunu da yazayım yeri gelmişken. Moda dünyasında çok iyi tanınıyor, çoğu blogda fotoğraflarına rastlayabilirsiniz. Onunla tanışmaya gitmiştim ama kendisi yoktu. Zarif annesi ile tanışıp ayaküstü konuşma fırsatım oldu. Serpil Sükan bir tiyatro sanatçısı ve eski kıyafteler ve aksesuarlar toplamayı çok seviyormuş. Ece Sükan ile birlikte başlamışlar bu işe. Çok nazikçe fotoğrafını çekmemi kabul etti.


Unlike most people think, vintage is not a fashion trend. Whoever thinks it is fashion, and wants to apply this fashion blindly, she/he will look funny at the end. Because it is kind of art of mixing and matching different pieces from different times. And it is not something you can easily get from flea markets. You have to dig and find the real unique pieces. This is my humble thought. What do you think?

And when I found this two-year-old shot, I was like "yes that is the leather dress everyone is talking about". Stunner! She wore it recently in Paris Fashion Week.

***
Çoğumuzun düşündüğünden farklı olarak vintage bir moda akımı değildir. Kim moda diye düşünüp, gözü kapalı uymaya çalışırsa bu akıma, sonunda komik görünecektir. Bir nevi sanat vintage giyinmek, farklı zamanların farklı parçalarını eşleştirip yakıştırma sanatı. Aynı zamanda sanılanın aksine kolayca bit pazarlarından da bulunamaz. İçine girip arayıp bulmalısınız eşsiz olan değerli parçaları. Bu benim mutevazi düşüncem. Siz ne dersiniz?


Ve aşağıdaki iki yıl önce çekilmiş olan fotoğrafı bulunca, evet herkesin konuştuğu deri elbise bu dedim. Fevkalade! Bu seneki Paris Moda Haftası'nda çekilen fotoğraf altta.

nyc2ist, iheartfashionand
www.ecesukanvintage.com

No comments:

Post a Comment