Monday, March 2, 2009

Best Friends in Ankara


I am in Ankara, where I went to College, for a few days. I had a great time with my best friends yesterday. I still insist that the cafes in Ankara are always the best. So, we were at Big Chefs Cafe for almost four hours. Love the black net curtain in the bathrooms. I have to share what we had during our sooo missed, wonderful old friends' chat.

The pumpkin cheecake was fabulous, you have to try it if you have a chance to visit. And the strawberry waffle with vanilla ice cream, hmmmm, delicious!

Then we gathered at QuickChina, where I had the best Chinese and Thai food in Turkey. Sake Sangria was a different taste, and worth a try ;)

***
Ankara'dayım, üniversite yıllarımın geçtiği şehir, en yakın arkadaşlıklar.. Ankara'daki kafelerin herzaman diğerlerinden daha güzel, servis kalitesinin daha iyi olduğunu savunmaya devam edeceğim. BigChefs Cafe'de yaklaşık 4 saat geçirdik. İç tasarım ve özellikle tuvaletlerdeki siyah tül perdeler harikaydı. Vee çok özlediğimiz eski arkadaş sohbetimiz sırasında, tattığımız nefis tatlıları sizinle paylaşmalıyım.

Bal kabağı soslu cheesecake tek kelime ile enfesti. Eğer yolunuz düşerse mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Çilekli, vanilyalı dondurmalı waffle ise çok hafif ve leziz.

Akşam ise Türkiye'de en güzel çin yemeğimi yemiş oldum. QuickChina. Sake Sangria değişik bir karışım, denemeye değer.BigChefs Cafe, Ankara

1 comment:

  1. Hepiniz harika görünüyorsunuz fıstıklar:)Yemekler de harika:)

    ReplyDelete