Wednesday, March 18, 2009

Leather jackets before it gets too hot..


Girls or boys, leather jacket is an iconic piece for everyone. These jackets somehow remain universal and appealing. It is worn with everything from denim to party dresses.

Derimod's new face for past fall/winter season was Milla Javovich. My mom has the one Milla wore on the cover. She sure fires up the crowd with this eye-catching jacket.

And my brother, stunner ;), Asım wears brown Zara jacket. As you can tell, those pics were taken by the bosphorus.

Özlem combined her little black jacket with white woolen scarf. She looks great!

***
Kızlar ya da erkekler farketmiyor, deri ceket herkes için vazgeçilmez. Bu ceketler birşekilde tüm dünyada çekici kalmayı başarıyorlar. Kot pantalonlardan elbiselere kadar her kıyafetle kullanılabiliyor.

Milla Javovich sonbahar/kış sezonu için Derimod'un yeni yüzü idi. Annem Milla'nın kapaktaki ceketini aldı. Bu göz alıcı ceket ile kesinlikle girdiği ortamı harekete geçirip kendine baktırıyor.

Ve benim çooook yakışıklı kardeşim Asım kahverengi Zara ceketi ile. Anlayacağınız gibi fotoğraflar Boğaz kenarında çekildi.

Özlem minik siyah ceketini beyaz yün atkısı ile tamamlamış. Harika görünüyor!

2 comments:

  1. Deimond jacket works well with denim mini, jeans everyhing! I love it and its quality is amazing! I have not seen in shops anything like that before for that price. My Turkish boyfriend braught it for me. I wearit now in leasure and business :-))))

    ReplyDelete