Wednesday, March 11, 2009

Revolutionary RoadWe all want to live or already live on the revolutionary road as in the recent Hollywood production. Most of us do not have the luxury to do what we want to do, but we can start with little yet courageous changes. It is just a matter of self confidence. Pınar, I believe in you ;) All of us need to start thinking..

The atmosphere and the people in our college put this precious feeling into our blood. See the tremendous graffiti ("DEVRİM" means REVOLUTION) on the stairs of the sports stadium. Painted in 70's.. After 40 years university students repainted it.

There is a tradition that ODTÜ(METU) students write "Devrim" on grass with candles on the third day of spring fest.

Never too late!

***
Hepimiz filmdeki gibi devrim yolunda yaşamak istiyor ya da zaten yaşıyoruz. Çoğumuzun istediğimizi yapacak lüksü olmasa da küçük ama cesur adımlarla başlayabiliriz. Özgüven en büyük hazinemiz. Pınarım sana güveniyorum ;) Hepimizin düşünmeye başlaması gerekiyor..

Üniversite atmosferimiz ve üniversiteyi yaşayanlar bu özel hissi yerleştirdi içimize. Stadyumda yazılı olan kocaman DEVRİM yazısını bilmeyen yoktur sanırım. 70'lerde boyanan bu yazı, yaklaşık kırk yıl sonra yine öğrenciler tarafından yeniden boyandı.

Her yıl ODTÜ bahar şenliğinin 3. günü stadyumda mumlar ile yazılır DEVRİM aşağıdaki resimde olduğu gibi..

Hiçbirşey için hiçbir zaman geç değildir!1 comment: