Tuesday, December 27, 2011

DB FW11


Perfect! So smart! Love the entire collection. Especially those with ruffled tulle shoulders, shiny fabrics, French laces. So, I've put those here. You can find the full collection at Deniz Berdan's amazing blog here and here.

The headpiece in the first photo, I need to dig into my dad's treasure!

All the pieces in the collection reflects Anatolian cultures. It's not just a matter of chance that the collection's name is Collage of Anatolian Cultures. She explicates every detail in her blog. Turkish, though ;) To me, dresses partially resemble the Amazons' armors. In these photos and in real life, Deniz Berdan stands as strong, indeed. I somehow always feel very close to the Amazons as well :) Being born and raised where they used to live might be the reason :)

OK, enough reading, go see them in person, the collection is available for purchase at Harvey Nichols both in Ankara and Istanbul. Even though those piece of arts deserve her body, I still wish I had the silver sequined one for the New Year's Eve!

***

Kusursuz! Çok zekice! Tüm koleksiyona bayıldım. Özellikle omuzları katlı tüllü, parlak kumaşlı ve Fransız dantelli olanlar. Buraya da onları koydum. Tüm koleksiyonu Deniz Berdan'ın harika bloğunda buradan ve buradan inceleyebilirsiniz.

İlk resimdeki alınlık! Babamın hazinesine el atmalıyım!

Koleksiyondaki tüm parçalar Anadolu uygarlıklarını yansıtıyor. Bu yüzden de, koleksiyonun ismi "Anadolu Uygarlıkları Kolajı". Blogda her detay çok dikkatli bir şekilde anlatılıyor. Bence tüm parçalar kısmen Amazonların zırhlarını çağrıştırıyor. Bu fotoğraflarda ve gerçek hayatta, Deniz Berdan da en az onlar kadar güçlü duruyor. Nedense ben de herzaman Amazonlara çok yakın hissetmişimdir kendimi :) Belki de yaşadıkları yerde doğup büyümüş olmamdandır :)

Bu kadar okuduğunuz yeter, eğer şanslı iseniz haydi hemen gidip şahsen görün. Ankara ve İstanbul Harvey Nichols'ta satıştalar. Bu sanat eserleri Deniz Berdan'ın vücudunu hakediyor olsa da yılbaşı gecesinde gümüş payetli olanı giyebilmeyi çok isterdim!
No comments:

Post a Comment