Wednesday, January 18, 2012

ALL THAT JAZZ

 

Hey New Orleans, I feel like it is not done with you, I will see you later.. So many things to tell; most of all, of course jazz, jazz, jazz, then foooood, craziness on Bourbon :), romantic, classy restaurants, cafes, shops, history, culture. Unique, definitely a very different America. Fantastic, hope y'all ;) get to see.. The down side, I've put a few? pounds on :|

This post is about the music. It is everywhere, but one place everyone should visit and live, Preservation Hall. Preservation Hall Jazz Band or New Orleans Legacy Band are performing there every night. It is open for all ages :) Something is always nudging me to move, move your head, your shoulders, your fingers.. Durul Gence, from History of Jazz classes in college,  was so annoyed with the people who listen to jazz and stay put. Nobody could resist that jam session anyway.

Having seen all the characters in "The Princess and The Frog" were into jazz, my daughter enjoyed every note, as well. Again that reason left us so excited about the swamp tour, "bayou", and holding maybe not "Louis" but at least a relative. I will come back to the movie when I am talking about the food, and voodoo :)

***

New Orleans, bitmedi seninle işimiz, yeniden görüşmek üzere.. O kadar anlatılacak şey var ki; herşeyden önemlisi tabiki caz, caz ve caz. Sonra yemeeek, Bourbon'daki çılgınlık :), romantik, şık restoranlar, kafeler, dükkanlar, tarih, kültür. Benzersiz, kesinlikle çok farklı bir Amerika. Muhteşem, umarım hepiniz (y'all ;) ) görme fırsatı yakalayabilirsiniz birgün. Bir kötülüğü var ki, kilo aldııııım :|

Bu yazı müzik ile ilgili. Heryerde. Ama bir yer var ki herkes yaşamalı, Preservation Hall. Preservation Hall Caz veya New Orleans Legacy grubu her akşam sahnede. Her yaşa açık :) Caz dinlerken beni kımıldamaya dürten birşey var. Durul Gence, Caz Tarihi derslerimizde, caz dinlerken insanların kımıldamadan durmasını anlamadığını tekrarlardı. Kimsenin bu caz dinletisine karşı durabileceğini sanmıyorum zaten.

"Prenses ve Kurbağa" filmindeki tüm karakterlerin caz ile içiçe olduklarını gördükten sonra kızım da her notasını keyifle dinledi. Yine bu nedenden, hepimiz bataklık turu ve belki "Louis" değil ama minik akrabasını elimizde tutmak için çok heyecanlıydık. Filme yemek ve vudulardan bahsederken yeniden döneceğim :)


No comments:

Post a Comment