Monday, February 23, 2009

Last Night was all about Oscars


composed of instyle.com pics
Here is my favorite six:

Taraji P. Henson looked sooo stunning in her Roberto Cavalli gown. Butterycream tiered gown is I think flawless. And the necklace is the statement.

Sarah Jessica Parker chose a princess, ballerina look, sweetheart neckline Christian Dior haute couture gown, which shows her great shape. Doesn't it feel like in the movie Enchanted, a twenty first century New York princess? She called the color "barely mint, or seafoam". I love her, she was great as always.

Freida Pinto, from Slumdog Millionaire, wore a John Galliano asymmetrical dress in Indian-inspired color. You cannot really feel the beauty of it here, but it has a gorgeous back again asymmetrical. I think this dress deserved a better updo.

And here she comes, another princess on the red carpet, Natalie Portman. In Rodarte draped orchid strapless dress. With the punk-rock purple eye shadow, she was fabulous.

No wonder she is a supermodel! Heidi Klum wore a red origami type dress, RM by Roland Mouret, to support women's heart health. Despite the fact that I'd prefer fairy tale ball type gowns for Oscars, I love this strong, elegant, modern graphical shape dress.

Miley Cyrus was in Zuhair Murad's shimmery haute couture gown with the beaded petals. There was something wrong with her posture, though.

By the way, two of my favorite actresses got the Best Actress (Kate Winslet, The Reader) and Best Supporting Actress (Penelope Cruz, Vicky Cristina Barcelona) Oscars. Unfortunately, I did not feel their natural beauty in the gowns they chose.

***
Eveeet, işte benim 6 Oscar favorim:

Taraji P. Henson Roberto Cavalli tuvaletinin içinde nefes kesici görünüyordu. Kat kat olan krem rengi elbise omuzdan kuyruğa kadar kusursuzdu. Ve son noktayı koyan ise gerdanlığı idi.

Sarah Jessica Parker yine harika belini ortaya çıkaracak balerin tipi elbisesi ile dikkat çekiyordu. Christian Dior imzalı olan tuvalet bana Manhattan'da Sihir filmini hatırlattı. 21. yüzyıl New York prensesi, SJP hep öyle kalmaya devam edecek. Kendisi elbisenin renginin beeelki naneye ya da deniz köpüğüne benzettiğini söyledi. Naneden neyi kastettiğini anlayamadığım için ikincisini seçiyorum :)

Freida Pinto'nun, Slumdog Millionaire, John Galliano imzalı elbisesi fotoğrafta çok da hakkının verilemediği bir güzelliğe sahipti. Asimetrik olan elbise rengi ile Hint rüzgarları estiriyordu. Sırtı ön tarafından çok daha güzel olan bu elbise bence daha güzel bir saçı hakediyordu.

Ve bir prenses daha, Natali Portman, süslüyordu kırmızı halıyı. Rodarte dökümlü straplez elbise, harika bir makyaj ve saç ile muhteşemdi.

Supermodel olduğuna hiç şüphe yok tabiki! Heidi Klum yine kadın kalp sağlığıni desteklemek için kırmızı giyinmişti. Bana origami sanatını hatırlatan bu elbise Roland Mouret imzalı. Her ne kadar Oscar törenlerinde peri masallarındaki balo kıyafetlerini görmek istesem de bu elbiseye de bayıldım.

Miley Cyrus, her yanı boncuklarla işlenmiş yaprak yaprak etekleriyle göz kamaştıran Zuhair Murad imzalı elbisesi ile kırmızı halıda yürüdü. Elbise bence harikaydı ama Miley'nin duruşu, sanırım omuzlarının duruşu göze hoş görünmüyordu.

Bu arada, iki favori adayım hakettikleri gibi ödüllerini aldılar yalnız beklediğim gibi değildi kıyafetleri :( En iyi kadın oyuncu: Kate Winslet, The Reader. En iyi yardımcı kadın oyuncu: Penelope Cruz, Barselona Barselona.

No comments:

Post a Comment