Sunday, February 22, 2009

The Dress and The Girls


Oh look at this pose! When I first got this dress, she fell in love with it. Couldn't wait a moment to try it on :) And I think she does great with making people believe that dress is actually is hers.

Whenever I wear this tiered dress, something is pushing me to dance flamenco, it makes me feel so like a gypsy. The ruffles on the shoulders and most of all, the birds all around the dress make it more special. I will talk about the antique silver belt in another post.

***

Şu poza bir bakar mısınız? Bu elbiseyi ilk aldığım anda Yağmur hayran kaldı ve denemek için bir an bile beklemeye dayanamadı :) Fotoğrafa bakanları da kendi elbisesi olduğuna inandırmakta da çok başarılı olduğunu düşünüyoruz, ne dersiniz?

Etekleri kat kat olan elbisemi her giyindiğimde içimden birşeyler flamenko yapmam için dürtüyor. Çingene, hür ve çok farklı hissediyorum... Elbisenin omuzlarındaki volanlar ve her yanına dağılmış kuş desenleri çok daha özel yapıyor onu benim için. Antika gümüş kemerden daha sonraki yazılarda bahsedeceğim.
Topshop Tiered Dress/Topshop Elbise
Braganza for Koton Jacket/Braganza for Koton Ceket
Vintage Hat/Vintage Şapka
Nine West Shoes/Nine West Ayakkabılar


No comments:

Post a Comment