Saturday, November 12, 2011

Ethnic

go.make.noise top

Ethnic prints, Navajo, Aztec, Anatolian, tribal, you name it.. Anything with these prints is in now ;) Check Fashionista's detailed editorial here. This top is go.make.noise, local LA brand. I am sure it is going to make big noise. On Friday, I and my daughter had a girls' day out. Biked to a Mexican restaurant, had a big lunch, colored a dog piggybank :) at Color Me Mine, and biked back home half tired, yet very pleased.

When I was browsing Santa Monica Wasteland's racks last Saturday, I found this skirt. "Same as my kitchen carpet" said my sister when we were on skype :D

***

Etnik desenler, Navaho, Aztek, Anadolu, aklınıza hangisi gelirse.. Bu desenlerde herşey şu anda çok moda ;) Fashionista'nın detaylı yazısını buradan okuyun. Üzerimdeki bir LA markası, go.make.noise. İyi ses getireceğe benziyor. Cuma günü kızımla birlikte bisikletlerimize atlayıp, bir Meksika restoranında kocaman öğle yemeği yedik. Sonra Color Me Mine'da bir köpek kumbara boyayıp, yarı yorgun ama çok keyifli bir şekilde eve döndük.

Geçen Cumartesi günü Santa Monica Wasteland'de bakınırken, bu eteği buldum. "Aynı benim mutfak halım" dedi kardeşim :D

Vintage skirt/etek, Ralph Lauren knit/triko, Sam Edelman boots/botlar
go.make.noise top, Zara pants/pantolon, Cambridge satchel/çanta

2 comments:

  1. orada olmak istedim:))) etekten bi tane de ben alabilirdim

    ReplyDelete
  2. Arbiiiil lutfen gelin birlikte gidelim. bekliyoruz tamam mi?

    ReplyDelete